Mac mini 2018

SKU
conf-mac-mini-2018-mk
 

Stock information

Бесплатна достава за нарачки над 3.000 МКД.
EDU ПОПУСТ
More details >

Детали

Mac mini.
Нови 4-core и 6-core процесори од осма генерација
До 64 GB брза DDR4 меморија од 2666 MHz
Thunderbolt 3 (USB-C), HDMI 2.0 и достапен Ethernet од 10 Gb
100% флеш меморија со SSD до 2 TB
Процесори
Покрај тоа што е совршен десктоп компјутер, Mac mini е во состојба да работи сè - од автоматските функции на Smart Home па се до големите системи за рендерирање. Со осмата генерација на Intel со 4-core и 6-core процесори и графичкиот процесор Intel UHD Graphics 630, Mac mini сега има уште поголема моќ да ги извршува задачите на индустриско ниво. Со Mac mini, брзо ќе го добиете патот од одлична идеја до одличен резултат.
До
5x
побрзи перформанси на системот1


До
60%
побрза Intel интегрирана графика2
До
6 -јадрен
Intel Core i5 или i7 процесор


До
4,6GHz
Turbo BoostЦелосно освежен.
Инсталирањето на толку многу енергија во новата Mac mini обвивка бара сосема нова термичка архитектура - вклучувајќи 100% флеш меморија, поголем вентилатор, проширени вентилациски слотови и редизајнирани напојувања.
70%
повисок MSP (максимална одржлива моќност)


2x
подобар проток на воздухМеморија
Додај повеќе. Знаеш дека ти треба.
Mac mini има DDR4 SO-DIMM меморија со високи перформанси од 2666 MHz за побрзо рендерирање, работи со големи датотеки или со повеќе виртуелни машини.
До
7,8x
побрз од 16 GB моделот3


До
64 GB
2666 MHz
DDR4 меморијаМеморија
Брз и голем.
Mac mini сега има 100% флеш меморија базирана на PCIe стандардот, со четири пати поголема брзина на читање од претходната флеш меморија. Затоа можете да ги вчитате огромните датотеки и да ги извршувате бараните апликации побрзо од кога било досега.
До
2 TB
SSD простор
До
4x
побрзо вчитување4


До
3,4 GB/s
секвенцијални брзини на читањеApple T2 безбедносен чип.
Нова генерација на безбедност.
Mac mini има вграден Apple T2 Security Chip - втора генерација на силиконски чип за Macs, кој од Apple е специјално дизајниран за дополнителна безбедност. T2 Security Chip комбинира неколку контроли во еден и го вклучува безбедниот Enclave копроцесор кој обезбедува способност да ги заштитува податоците и безбедно да го стартува системот.
Фиксни контролери
Безбеден почеток на системот
Secure Enclave копроцесор
Безбедни податоциПоврзување и проширување
Благодарение на различните конектори, Mac mini може да се конфигурира на најразлични барања на работниот тек. Thunderbolt 3 е најмоќниот и најсовремен конектор на Apple досега - и Mac mini има четири од нив. Новата HDMI 2.0 порта има поголем пропусен опсег од својот претходник и ќе можете да уживате во поголем број на рамки во секунда.
Thunderbolt 3 ви дава моќ на неверојатни можности. Можете да префрлувате податоци до брзина од 40 Gb/s. Можете да поврзете до два 4K дисплеја, и преку HDMI 2.0 влезови, дури и трети. Или дури 5K дисплеј. Можете да го спарите вашиот Mac мини со eGPU и да добиете графички перформанси како десктоп компјутерите.
Thunderbolt 3
Пренос на податоци
со брзини до 40 Gb/s
Полнење и напојување преку кој било влез
Поврзување
со eGPU
Придружување до два 4K дисплејРазновидност
Работна маса или серверска соба.
Благодарение на неговата големина, перформанси и широк спектар на конектори, Mac mini може да го направи она што Mac нема да може. Сега кога има уште повеќе јадра во неговата 7-инчна правоаголна футрола, знаете дека Mac mini - или десет од нив - секогаш ќе најдат каде се врши најтешката работа.

ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ

Производител
Apple
Weight
1.3000
End of life
No
Бои
Space Grey
Меморија
8 GB
Optical drive
No
Wi-Fi
802.11ac Wi-Fi
Bluetooth
Bluetooth 5.0 wireless technology
Thunderbolt
4x Thunderbolt 3 (USB-C)
Ethernet
10Gb Ethernet
Боја
метално небесна
Производител
Apple
Weight
43467.0000
EAN code
190198801937
Processor GHz
3.6GHz quad-core 8th-generation Intel Core i3 processor
Меморија
8GB of 2666MHz DDR4 memory
Капацитет
128 GB
Graphics
Intel UHD Graphics 630
Wi-Fi
802.11ac Wi-Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n compatible
Bluetooth
Bluetooth 5.0 wireless technology
Thunderbolt
4x Thunderbolt 3 (USB-C)
Тастатура
International English Keyboard
Боја
Вселенски црна
Производител
Apple
Weight
43467.0000
Processor GHz
3.0GHz 6-core 8th-generation Intel Core i5 processor
Turbo Boost
Turbo Boost up to 4.1GHz
Меморија
8GB of 2666MHz DDR4 memory
Капацитет
256GB PCIe-Based Flash Storage
Graphics
Intel UHD Graphics 630
Wi-Fi
802.11ac Wi-Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n compatible
Bluetooth
Bluetooth 5.0 wireless technology
Thunderbolt
4x Thunderbolt 3 (USB-C)
Тастатура
International English Keyboard