iPhone X

SKU
conf-iphone-x-mk

iPhone X има 5,8-инчен Super Retina HD екран кој се протега од работ до работ со HDR технологија и True Tone. Тој е направена од најтрајното стакло на било кој паметен телефон досега и има рамка од нерѓосувачки челик. Полнете безжично. Отпорен на вода и прашина. Две 12MP камери со двојна оптичка стабилизација на сликата за одлични фотографии при слаба осветленост. TrueDepth камера за selfije во режим на портрет и ново портретно осветлување. Напредната функција за откривање на лице ви овозможува безбедно да го отклучите iPhone X со еден единствен изглед. Powered by A11 Bionic, најмоќниот и најпаметниот чип во паметниот телефон досега. Го поддржува искуството на збогатена реалност во игри и апликации. Со iPhone X започна нова ера на iPhone-и.

Бесплатна достава за сите нарачки над 3.000 МКД!
Визијата на Apple отсекогаш е била да создаде iPhone, кој што целиот ќе е екран. Со што искуството ќе ве целосно проголта. И кој е толку интелигентен што реагира на допир, на глас, па дури и на поглед. Со iPhone X, оваа идеја е остварена. Кажи “здраво” на иднината.
Дизајн и дисплеј
Целиот е екран.
Super Retina
дисплеј
На дисплејот кај iPhone X има сè. Чисто новиот 5,8-инчен Super Retina екран ја исполнува дланката и го радува окото.¹
Иновативна
технологија
Дисплејот користи нова техника и технологија, за прецизно да ги следи закривувањата на екранот – се до елегантно заоблени агли.
OLED, создаден
специјално за
iPhone X
Првиот OLED екран, кој што одговара на стандардите на iPhone – неверојатно реалистични бои, богата црна, висока осветленост и контраст 1 000 000:1.
TrueDepth
камера
Во минијатурен простор, се собрани некои од најсофистицираните технологии што некогаш ги развил Apple - вклучувајќи ги камерите и сензорите за FaceID.
Целосно нов
дизајн
Најиздржливото стакло кај паметен телефон досега – однапред и одпозади. Хируршки нерѓосувачки челик. Безжично полнење. Отпорен на вода и прашина.²
Интуитивни
гестови
Навигацијата е мазна и лесна со добро познатите гестови. Наместо притискање на копче, едноставно повлечете и вратете се назад на почетниот екран.
Face ID
Револуција во
распознавањето на лицата.
Сигурна
автентикација
Сега твоето лице е лозинка. Face ID е нов начин за отклучување и веродостојност на лицето – безбеден како и Touch ID.
Facial Mapping
Face ID се активира од True Depth камерата и сосема лесно се прилагодува. Означува и анализира повеќе од 30.000 невидливи точки за да создаде прецизна мултидимензионална "мапа" на твоето лице.
TrueDepth камера
Предна камера.
Со поглед кон иднината.
Селфи во
Portrait режим
Направи прекрасни “селфиња” со јасно осветлување и елегантно замаглена позадина.
Portait Lighting
Portrait Lighting е нова функција во Portrait режимот – со неверојатни ефекти како од професионално фотостудио.³
Animoji
TrueDepth камерата анализира над 50 различни мускулни движења, за да ги пренесе твоите вистинските мимики во 12 Animoji. Откриј ја пандата, прасето или роботот во себе.
Две 12МР камери
Искуството на фотографијата веќе е полесно.
Напредни
камери
Поголем и брз 12MP сензор. Нов филтер за боја. Подлабоки пиксели. И нова телефото камера со OIS.
Portrait Lighting
Камери со сензори за длабочина и прецизни ознаки на лицето овозможуваат неверојатни ефекти со квалитет како во фотостудио.³
Dual OIS
Двете задни камери имаат оптичка стабилизација на сликата и брза леќа. За неверојатни фотографии и видеа дури и при слаба осветленост.
Оптички зум
Широкоаголните и телефото камерите на iPhone X се со оптички зум и со дигитален зум до 10x за слики и до 6x за видеа.
A11 Bionic
Супчучовечка интелигенција.
Нервен
процесор
Запознајте го A11 Bionic. Најмоќниот и паметен чип во историјата, со нервниот процесор кој овозможува до 600 милијарди операции во секунда.
Побрз процесор
Четирите ефективни јадра на новиот процесор се до 70% побрзи од A10 Fusion чипот, а двете производствени јадра се до 25% побрзи.
Адаптивно
препознавање
Благодарение на механичкото учење, идентификаторот за лицето се прилагодува на промените во вашиот изглед.
Енергична
ефективност
Контролер од втора генерација за перформанси и специјален дизајн на батерии кои даваат до два часа повеќе во споредба со iPhone 7.⁴
Графички процесор по дизајн
на Apple
Новиот тродимензичен графички процесор, дизајниран од Apple, е до 30% побрз од A10 Fusion.
Проширена
реалност
A11 Bionic овозможува неверојатни искуства со проширената реалност кај игрите и апликациите.
Безжично полнење
Безжично полнење
за безжичен свет.
Безжично
полнење
Бидејќи iPhone X е навистина создаден за безжична иднина.⁵
Безжичен свет
Користете безжични станици и подлоги за полнење во хотели, кафулиња и аеродроми ширум цел свет.
iOS 11
Револуционарен iOS
за револуционарен
iPhone.
Создаден
за iPhone X
Телефон кој е со целосен екран, има потреба од целосно редизајниран оперативен систем со нови можности и гестови.
Новото во iOS 11
Испраќај Animoji во Messages. Прилагодете го контролниот центар и откријте нова музика со вашите пријатели во Apple Music.⁶
Проширена
реалност
Испробајте неверојатни AR игри и апликации на најголемата платформа во светот во реално време.
Производител
Apple
End of life
No
Бои
Silver, Space Grey
Капацитет
No
Капацитети
64 GB, 256 GB
Дисплеј
5,8" Super Retina HD display
Резолуција
No
Боја
No
Производител
Apple
EAN code
190198457011
Капацитет
64 GB
Боја
Вселенски сива
Производител
Apple
EAN code
190198457370
Капацитет
64 GB
Боја
сребрена
Производител
Apple
EAN code
190198458094
Капацитет
256 GB
Боја
Вселенски сива
Производител
Apple
EAN code
190198458452
Капацитет
256 GB
Боја
сребрена