iMac Pro 27" Retina 5K: 8-јадрен:

iMac Pro 27" Retina 5K: 8-јадрен

SKU
MQ2Y2ZE/A

Професионалците обожаваат iMac. Ние создадовме еден само за вас. Тој е преполн со најмоќната графичка и процесори во Mac, заедно со најнапредните складирања, меморија и I/O - сето тоа со Retina 5K дисплејот кој ќе ви го одземе здивот со својот елегантен дизајн.

Бесплатна достава за сите нарачки над 3.000 МКД!

Предлогот е наш. Изборот е Ваш!

Solo East Hampton ранец
Solo East Hampton ранец
5.990 МКД

Достапен производ

Apple USB-C Digital AV Multiport Adapter
Apple USB-C Digital AV Multiport Adapter
6.790 МКД

Достапен производ

STM Chapter brief 13inch - black
STM Chapter brief 13inch - black
2.590 МКД

Достапен производ

Apple USB-C Power Adapter - 30W (for MacBook)
Apple USB-C Power Adapter - 30W (for MacBook)
4.990 МКД

Достапен производ

Incase Hardshell Case for MacBook Air 13" Dots
Incase Hardshell Case for MacBook Air 13" Dots
2.490 МКД

Достапен производ

Artwizz Micro USB Cable (2m) - Black
Artwizz Micro USB Cable (2m) - Black
690 МКД

Достапен производ

Belkin 3.5 MM Audio + Charge Rockstar; 4 - White
Belkin 3.5 MM Audio + Charge Rockstar; 4 - White
2.790 МКД

Достапен производ

Tribe Vespa Micro USB Cable
Tribe Vespa Micro USB Cable
690 МКД

Достапен производ

Apple MagSafe 2 Power Adapter - 45W
Apple MagSafe 2 Power Adapter - 45W
6.990 МКД

Достапен производ

Apple Magic Keyboard - INT
Apple Magic Keyboard - INT
6.990 МКД

Достапен производ

iMac Pro
Професионалец.
Кога од Apple беше побарано да го направи најдобриот iMac досега, навистина се потрудија. Потоа отидоа чекор понатаму и го направија iMac опремен со неверојатно моќна комбинација на графика, процесор и меморија што Mac не ја поседува. Затоа сите, од уредувачи на видео до 3D аниматори, од музичари до програмери и научници, можат да сторат сé што сакаат на него, како никогаш порано. Запознајте го iMac Pro. Компјутерот од вашите соништа.
iMac со 18 јадра. Не, тоа не е печатна грешка.
iMac со 8 јадра дефинитивно вреди да се восхитува. Но iMac со 18 јадра - тоа е веќе сосема различно нешто. Додади ја на тоа брзината на Turbo Boost до 4,5 GHz и iMac Pro добива моќ и флексибилност за супериорни перформанси. Без разлика дали рендерирате, инсталирате 4K видео, правите звучни ефекти во реално време или програмирате нова апликација, сето тоа е неверојатно брзо. Ова е уште еден доказ дека силата е сѐ уште во преформансите.
8-, 10- или 18-основни Xeon процесори

Turbo Boost до 4,5 GHz

Vega графика.
Додека размислувавме за она што овој iMac сакаме да понуди, ни стана јасно дека се работи само за еден графички чип - оној кој сеуште не постои. Затоа iMac Pro ексклузивно ви го представува новиот - Radeon Pro Vega. Тој е до три пати побрз од било кој друг графички процесор во iMac, комбинирајќи ја моќта на двостраната графичка картичка во еден чип. Сето ова значи поголем број на рамки во секунда за виртуелната реалност, рендерирање на 3D во реално време, повеќе шарени специјални ефекти и играње со најсилните подесувања.
Вградениот HBM2 го менува надворешниот VRAM, така што графичкиот процесор може да преземе податоци до 400 GB/s.
Radeon Pro Vega

11 прецизни teraflopa

22 teraflopa на полу-прецизност

8 GB или 16 GB меморија со голема брзина

400 GB/s мемориски пропусен опсег

Повеќе меморија за големи проекти.
iMac Pro може да има импресивен износ на меморија - до 128 GB. Тоа значи дека можете да креирате, симулирате и направите огромни 3D модели. Креирајте повеќе тест средини за развој на различни платформи.
До 128 GB

2666 MHz-es DDR4 ECC

Брзо складирање на податоци. Вчитај, зачувај и продолжи.
До 4TB простор за складирање со сите флеш-уреди ви овозможува да работите на големи 4K и HD проекти. До 3 GB/s ви обезбедува побрзо од кога било досега, вчитување на огромни датотеки и подигнување на апликации.
До 4 TB SSD

Сериозен износ на додатоци за сериозна работа.
За почеток, iMac нуди четири конектори за Thunderbolt 3, така што можете да поврзете два 5K монитори - на вкупно 44 милиони пиксели - и да пренесувате податоци со брзо темпо од 40 Gb/s. Постои, исто така, нешто што веројатно никој не очекува на еден iMac: Етернет од 10 GB. Споделувањето на датотеки помеѓу работните површини или работењето со мрежно складирање на податоци со високи перформанси стана до 10 пати побрзо.
Четири конектори за Thunderbolt 3 (USB‑C)

До 44 милиони пиксели

Ethernet од 10 Gb
Исто така, поддржува стандардни Nbase-T брзини од 1 Gb, 2.5 Gb и 5 Gb.

Еден голем екран сигурно не е доволно.
Направете моќна работна станица со поврзување на два RAID системи и два 5K дисплеи на четирите Thunderbolt 3 влезови. Потоа погледнете го ремек-делото на екранот од 44 милиони пиксели.
Retina 5K дисплеј.
Веќе се претпоставува дека секој iMac има фантастичен приказ. iMac Pro ја продолжува оваа традиција. Нејзиниот 27-инчен екран е најдобриот што ние некогаш сме го направиле, со волшебната 500-nite осветленост на своите 14,7 милиони пиксели. Со палетата P3 и поддршка за повеќе од една милијарда бои, iMac's Pro сликата е неверојатно живописна.
500 nita

43% посветол

Поддршка за 10-битно просторно и временско дисперзирање.

Сите ваши омилени бои. И уште една милијарда други.
Милијарди бои на вашиот екран значи дека секоја фотографија е прикажана токму онака како што беше снимена.
Производител
Apple
EAN code
190198420053
End of life
No
Бои
Space Grey
Processor GHz
3.2GHz 8-core Intel Xeon W
Turbo Boost
Turbo Boost up to 4.2GHz
Меморија
32GB 2666MHz DDR4 ECC memory
Капацитет
1 TB
Дисплеј
27" Retina 5K
Резолуција
5120 x 2880
Graphics
Radeon Pro Vega 56 with 8GB HBM2 memory
Graphics memory
8GB of HBM2 memory
Optical drive
Yes
Wi-Fi
802.11ac Wi-Fi
Bluetooth
Bluetooth 4.2 wireless technology
Thunderbolt
4x Thunderbolt 3 (USB-C)
SD-Card
SDXC Card
Ethernet
10 Gb/s Ethernet (RJ-45 priključek)
Touch Bar
No
Оперативен систем
macOS High Sierra
Included software
OS X Yosemite
iPhoto, iMovie, GarageBand, Pages, Numbers, Keynote, Maps, iBooks, Safari, Mail, FaceTime, Messages, Calendar, Contacts, Reminders, Time Machine, Photo Booth, iTunes, Game Center, Preview, Notes, Mac App Store
Што има во кутијата?
iMac with Retina 5K display
Apple Wireless Keyboard
Apple Magic Mouse
Power cord
Гаранција
1 year international
Тастатура
International English Keyboard
Боја
Вселенски сива