iMac Pro 27" Retina 5K: 8-јадрен

SKU
MQ2Y2ZE/A

Избраниот производ моментално го немаме на залиха.
Со притискање на копчето "МЕ ИНТЕРЕСИРА" ќе Ве известиме кога истиот ќе биде повторно достапен.

 
Нудиме можност за плаќање на рати. Дознај повеќе >

Достапност

Добиј подарок во вредност од $

Бесплатна достава на сите нарачки со вредност над 2.990 МКД.
EDU ПОПУСТ
More details >

Детали

iMac Pro
Професионалец.
Кога од Apple беше побарано да го направи најдобриот iMac досега, навистина се потрудија. Потоа отидоа чекор понатаму и го направија iMac опремен со неверојатно моќна комбинација на графика, процесор и меморија што Mac не ја поседува. Затоа сите, од уредувачи на видео до 3D аниматори, од музичари до програмери и научници, можат да сторат сé што сакаат на него, како никогаш порано. Запознајте го iMac Pro. Компјутерот од вашите соништа.
iMac со 18 јадра. Не, тоа не е печатна грешка.
iMac со 8 јадра дефинитивно вреди да се восхитува. Но iMac со 18 јадра - тоа е веќе сосема различно нешто. Додади ја на тоа брзината на Turbo Boost до 4,5 GHz и iMac Pro добива моќ и флексибилност за супериорни перформанси. Без разлика дали рендерирате, инсталирате 4K видео, правите звучни ефекти во реално време или програмирате нова апликација, сето тоа е неверојатно брзо. Ова е уште еден доказ дека силата е сѐ уште во преформансите.
8-, 10- или 18-основни Xeon процесори

Turbo Boost до 4,5 GHz

Vega графика.
Додека размислувавме за она што овој iMac сакаме да понуди, ни стана јасно дека се работи само за еден графички чип - оној кој сеуште не постои. Затоа iMac Pro ексклузивно ви го представува новиот - Radeon Pro Vega. Тој е до три пати побрз од било кој друг графички процесор во iMac, комбинирајќи ја моќта на двостраната графичка картичка во еден чип. Сето ова значи поголем број на рамки во секунда за виртуелната реалност, рендерирање на 3D во реално време, повеќе шарени специјални ефекти и играње со најсилните подесувања.
Вградениот HBM2 го менува надворешниот VRAM, така што графичкиот процесор може да преземе податоци до 400 GB/s.
Radeon Pro Vega

11 прецизни teraflopa

22 teraflopa на полу-прецизност

8 GB или 16 GB меморија со голема брзина

400 GB/s мемориски пропусен опсег

Повеќе меморија за големи проекти.
iMac Pro може да има импресивен износ на меморија - до 128 GB. Тоа значи дека можете да креирате, симулирате и направите огромни 3D модели. Креирајте повеќе тест средини за развој на различни платформи.
До 128 GB

2666 MHz-es DDR4 ECC

Брзо складирање на податоци. Вчитај, зачувај и продолжи.
До 4TB простор за складирање со сите флеш-уреди ви овозможува да работите на големи 4K и HD проекти. До 3 GB/s ви обезбедува побрзо од кога било досега, вчитување на огромни датотеки и подигнување на апликации.
До 4 TB SSD

Сериозен износ на додатоци за сериозна работа.
За почеток, iMac нуди четири конектори за Thunderbolt 3, така што можете да поврзете два 5K монитори - на вкупно 44 милиони пиксели - и да пренесувате податоци со брзо темпо од 40 Gb/s. Постои, исто така, нешто што веројатно никој не очекува на еден iMac: Етернет од 10 GB. Споделувањето на датотеки помеѓу работните површини или работењето со мрежно складирање на податоци со високи перформанси стана до 10 пати побрзо.
Четири конектори за Thunderbolt 3 (USB‑C)

До 44 милиони пиксели

Ethernet од 10 Gb
Исто така, поддржува стандардни Nbase-T брзини од 1 Gb, 2.5 Gb и 5 Gb.

Еден голем екран сигурно не е доволно.
Направете моќна работна станица со поврзување на два RAID системи и два 5K дисплеи на четирите Thunderbolt 3 влезови. Потоа погледнете го ремек-делото на екранот од 44 милиони пиксели.
Retina 5K дисплеј.
Веќе се претпоставува дека секој iMac има фантастичен приказ. iMac Pro ја продолжува оваа традиција. Нејзиниот 27-инчен екран е најдобриот што ние некогаш сме го направиле, со волшебната 500-nite осветленост на своите 14,7 милиони пиксели. Со палетата P3 и поддршка за повеќе од една милијарда бои, iMac's Pro сликата е неверојатно живописна.
500 nita

43% посветол

Поддршка за 10-битно просторно и временско дисперзирање.

Сите ваши омилени бои. И уште една милијарда други.
Милијарди бои на вашиот екран значи дека секоја фотографија е прикажана токму онака како што беше снимена.

ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ

Производител
Apple
Weight
9.4400
EAN code
190198420053
Боја
Space Gray
Модел
1TB PCIe SSD
Големина
27"
Капацитет
1 TB
Тастатура
International English Keyboard
Бои
Space Gray
Processor GHz
3.2GHz 8-core Intel Xeon W
Turbo Boost
Turbo Boost up to 4.2GHz
Меморија
32GB 2666MHz DDR4 ECC memory
Дисплеј
27" Retina 5K
Резолуција
5120 x 2880
Graphics
Radeon Pro Vega 56 with 8GB HBM2 memory
Graphics memory
8GB of HBM2 memory
Wi-Fi
802.11ac Wi-Fi
Bluetooth
Bluetooth 4.2 wireless technology
Thunderbolt
4x Thunderbolt 3 (USB-C)
SD-Card
SDXC Card
Тастатура
International English keyboard
Ethernet
10 Gb/s Ethernet (RJ-45 priključek)
Touch Bar
No
Оперативен систем
macOS High Sierra
Included software
OS X Yosemite
iPhoto, iMovie, GarageBand, Pages, Numbers, Keynote, Maps, iBooks, Safari, Mail, FaceTime, Messages, Calendar, Contacts, Reminders, Time Machine, Photo Booth, iTunes, Game Center, Preview, Notes, Mac App Store
Што има во кутијата?
iMac with Retina 5K display
Apple Wireless Keyboard
Apple Magic Mouse
Power cord
Гаранција
1 year international

Product declaration