MacBook Pro Touch Bar 16"

SKU
MVVL2MK
 

Достапност

Детали

MacBook Pro 16"

Најдобриот за најмудрите.

MacBook Pro 16

16-инчен Ретина дисплеј1

за најдобро искуство при гледање.


До 8-јадрен процесор

За извршување на интензивните работни задачи.


До 64GB RAM меморија

За големи фајлови и ефикасен мултитаскинг.


До 8TB SSD простор за складирање 2

најголем капацитет кај преносните лаптопи.


AMD Radeon Pro 5000M графика

За брзо рендерирање и беспрекорна репродукција.


Звучен систем со шест звучници и микрофони со студиски квалитет

За драматичен звук и супер чисти снимки

Дизајниран за оние кои им пркосат на границите и го менуваат светот, новиот MacBook Pro е далеку најмоќниот лаптоп што Apple некогаш го создал. Со прекрасниот 16-инчен Ретина дисплеј, супер брзи процесори, графика од следната генерација, батерија со најголем капацитет досега во MacBook Pro, нова Magic тастатура и масивен простор за складирање, се работи за ултимативен професионален лаптоп за ултимативни корисници.

Ретина Дисплеј

Голем, прекрасен простор за работа.
За извршување голема, прекрасна работа.

Новиот MacBook Pro има фантастичен 16-инчен Ретина дисплеј Најголем Ретина екран досега во Mac лаптоп. Продуцира 500 нити светлина за спектакуларни и светли бели нијанси, донесувајќи длабоки црни нијанси, благодарение на прецизното фото израмнување на течните кристални молекули. P3 широкиот опсег на бои нуди брилијантни и реални фотографии и видеа. Па, каде и да сте, ќе ја видите вашата работа во најдобро можно светло.


Широк спектар на бои

P3


Осветленост

500 нити

Процесор и Меморија

Работа со брзината на мислата.

16-инчниот MacBook Pro донесува целосно нова класа на перформанси во лаптоп. Благодарение на понапредниот термален дизајн, Intel Core i9 процесорот со до 8 јадра процесорска моќ одржува повисоки перформанси за подолг период - и донесува до 2.1 пати поголеми перформанси во однос на четиријадрениот MacBook Pro. Без разлика дали работите со десетина слоеви на траки и ефекти, рендерирате 3D модели или компајлирате или тестирате кодови, тоа ќе ги правите со најголема можна брзина.

MacBook Pro 16

Понапредна термална архитектура овозможува поврзо процесирање. Термалната архитектура во MacBook Pro е целосно редизајнирана и сега вклучува поголеми ротори со подобрени лопатки на вентилаторите за оптимално струење на воздухот и распрснување на топлината за поефикасно ладење. Како резултат на капацитетот на ладење, MacBook Pro донесува до 12 вати поголема максимална одржлива моќ.

MacBook Pro 16

До 64GB DDR4 меморија значи поефикасен мултитаскинг 16-инчниот MacBook Pro користи брза 2666Mhz DDR4 меморија - до 64GB - за моќни перформанси, без оглед дали вчитувате стотина аудио семплови, уредувате фотографии со билион пиксели или работите со повеќекратни виртуелни машини.


До

64GB

DDR4 меморија


До

4,4x

Побрзо од 16GB 4

Графика

Извртувањето на реалноста
бара bandwidth.

AMD Radeon Pro 5000M серијата графички процесори ја донесува најголемата графичка моќ досега во MacBook Pro. Основниот модел на 16-инчниот MacBook Pro е повеќе од два пати побрз од основниот модел од претходната генерација, за беспрекорна репродукција и побрзо рендерирање на видеа со ултра висока резолуција. И со опционалниот 8GB DDR6 VRAM, ќе добиете до 80 проценти побрзи перформанси кога изведувате задачи како оценување на боите во DaVinci Resolve споредно со AMD Radeon Pro Vega 20. ⁶


До

2,1x

Побрз од AMD Radeon Pro 560X5


До

8GB

GDDR6 VRAM


проток на меморија

189GB/s

 


До

24

пресметани единици

Тастатура

Постои магија во совршениот работен простор

16-инчниот MacBook Pro ја донесува ефикасноста на работниот простор на ново ниво. Magic Keyboard вклучува рафиниранscissor механизам со 1 мм простор за респонсивно, удобно и тивко искуство на пишување. Touch Bar ги става моќните кратенки однапред и во центар и Touch ID овозможува брза автентикација.Физичкото Escape копче дозволува брзо префрлање помеѓу режимите и погледите. И копчињата со стрелки во облик на превртено Т овозможуваат флуидна навигација без оглед дали брзо поминувате низ кодовите, управувате со табелите со пресметки или играте видео игри.

MacBook Pro 16

Touch Bar. Командите што најмногу ви се потребни се точно таму каде што ви требаат, со што заштедувате време.

MacBook Pro 16

Touch IDБрза, лесна автентикација за безбедно логирање.

MacBook Pro 16

Force Touch trackpad.Забрзете го вашиот работен процес со Force клик и Мулти-тач гестовите.

Audio

Поголем бас. Подобри микрофони.

MacBook Pro има силен звук. Звучниот систем со шест звучници продуцира широко стерео што ја исполнува просторијата, какво што не сте слушнале претходно од лаптоп. Двојните force-cancelling вуфери драматично ја намалуваат вибрацијата, додавајќи половина-октава понизок опсег на бас.И трите микрофони со студиски квалитет им конкурираат на професионалните микрофони за создавање суперчисти подкасти или музички снимки во движење.

MacBook Pro 16

Звучен систем со шест звучници со двојни force-cancelling вуфери. Три микрофони со студиски квалитет со висок signal-to-noise однос.

Простор за складирање

Понесете го целото студио со себе

MacBook Pro 16

16-инчниот MacBook Pro вклучува со 8TB SSD простор - најмногу достапно во било кој лаптоп. Поради тоа, можете да ја понесете целата фото и видео библиотека со себе, без оглед каде сте тргнале. И со супербрзините, масивните фајлови инстантно се вчитуваат и про апликациите се стартуваат за миг.


До

8TB

SSD складирање


Секвенцијална брзина на вчитување до7

3,2 GB/s

 

Батерија

Батерија со силна работна етика.

16-инчниот MacBook Pro има батерија со најголем капацитет која Apple некогаш ја ставил во лаптоп. Литиум-полимер батеријата со 100 вати не само што го напојува поголемиот дисплеј и донесува повисока максимално одржлива моќ, туку овозможува и подолго траење на батеријата - до 11 часа сурфање на интернет и гледање филмови во Apple TV⁸ апликацијата. Ќе имате повеќе време да работите помеѓу полнењата - без оглед дали сте вклучени или исклучени од мрежата.


 

100Wh

батерија


траење на батеријата до

11 h

 

Apple T2 Security Chip

Нова генерација на безбедност.

MacBook Pro 16

Секоја MacBook Pro е опремен соApple T2 Security chip – втора генерација на силиконскиот чип за Mac дизајниран да направи се што работите да биде уште побезбедносно. Го вклучува Secure Enclave, копроцесорот, кој пружа основа за сигурно стартување на системот и криптирано складирање на податоци.Чипот ги спојува многуте дискретни контролери во еден, вклучувајќи го контролерот за управување со системот, контролерот на звук и контролерот за SSD.

Thunderbolt 3

Најмоќен и најсестран
приклучок досега.

Thunderbolt 3 ја комбинира исклучително големата пропусност и сестраност на стандардниот USB‑C влез во еден универзален и многу моќен приклучок.Со само еден конектор, можат да се полнат уредите, да се префрлаат податоци и видеа со брзини до 40 Gb/s, што е двојно побрзо од Thunderbolt 2. Сите модели на MacBook Pro имаат до четири приклучоци распоредени на двете страни на компјутерот, за максимална практичност. Постоечките уреди можете да ги споте со помош на кабел или адаптер. Покрај тоа, Thunderbolt 3 е идентичен од двете страни, па совршено ќе се поврзе како и да го свртите.


трансфер на податоци до

40 Gb/s

 


Поддржува до два

6K

дисплеја

MacBook Pro 16
  1. Пронајдете го вистинскиот MacBook за вас.
  2. 1 GB = 1 милијарда бајти; 1 TB = 1 трилион бајти; вистинскиот форматиран капацитет е помал.
  3. Тестовите беа спроведени од страна на Apple во октомври 2019 година со пред-производство на 16-инчни MacBook Pro компјутери кои работат со 2-јадрен Intel Core i9 процесор со 2.4GHz и 64 GB RAM, и обезбедија 15-инчни MacBook Pro компјутери кои работат со 4-јадрен Intel Core i7 процесор со 3.1GHz и RAM меморија од 16 GB. Тестирано со Logic Pro X 10.4.7 со проект кој се состои од 253 песни, секоја со посебен пример на додатокот за Amp Designer. Индивидуалните песни беа вклучени за време на репродукцијата сè додека процесорот не беше преоптоварен. Тестовите за перформанси се изведуваат на специфични компјутерски системи и ја одразуваат приближната изведба на вашиот MacBook Pro.
  4. Тестовите беа спроведени од страна на Apple во октомври 2019 година со пред-производство на 16-инчни MacBook Pro компјутери со 8-јадрен Intel Core i9 процесор со 2,4GHz и 64 GB RAM, пред-производство на 16-инчни MacBook Pro компјутери со 2-јадрен 8-јадрен Intel Core i9 процесор и 32 GB RAM меморија, и пред-производство на 16-инчен MacBook Pro со 8-јадрен Intel Core i9 процесор со 2.3GHz и 16 GB RAM меморија. Прелиминарниот Adobe Photoshop 2020 21.0.0 тестиран со 12.5 GB датотека и ротација, маска за заматување, автоматски бои и скали. Тестовите за перформанси се изведуваат на специфични компјутерски системи и ја одразуваат приближната изведба на вашиот MacBook Pro.
  5. Тестовите беа спроведени од страна на Apple во октомври 2019 година со (стандарден) пред-продукциски 16-инчен MacBook Pro компјутер со 2-јадрен Intel Core i9 процесор со 2,3GHz, Radeon Pro 5500M графика со 4 GB VRAM, 16 GB RAM и 1TB SSD и испорачаа 15-инчен MacBook Pro лаптоп со 8 јадрен Intel Core i9 процесор со 2, 3GHz, Radeon Pro 560X графика со 4 GB VRAM, 16 GB RAM и 512 GB SSD, и претходно конфигуриран 16-инчни MacBook Pro, пред-производство на компјутер со 8-јадрен Intel Core i9 процесор, Radeon Pro 5500M графика со 8 GB VRAM, 64 GB RAM и 4TB SSD и испорачаа 15-инчен MacBook Pro компјутер со 8-јадрен Intel Core i9 процесор со 2,4 GHz, Radeon Pro Vega 20 со 4 GB VRAM , 32 GB RAM и 4TB SSD. Тестирано со Unity 2018.3.6f1 со преглед на 1440 × 900 Book of the Dead. Тестовите за перформанси се изведуваат на специфични компјутерски системи и ја одразуваат приближната изведба на вашиот MacBook Pro.
  6. Тестовите беа спроведени од страна на Apple во октомври 2019 година со пред-производство 16-инчни компјутери MacBook Pro со 8-јадрен Intel Core i9 процесор со 2,4 GHz, Radeon Pro 5500M графика со 8 GB RAM, 64 GB RAM и 4TB SSD складирање и испорачаа 15-инчни 2,4GHz MacBook Pro компјутери со 8-јадрен Intel Core i9 процесор, Radeon Pro Vega 20 графика со 4 GB VRAM, 32 GB RAM и 4TB SSD складирање. Тестирано со DaVinci Resolve Studio 16 користејќи 10 вообичаени ефекти и проектот од 10 секунди UHD 3840 × 2160 со 24 фрејмови во секунда. Тестовите за перформанси се изведуваат на специфични компјутерски системи и ја одразуваат приближната изведба на вашиот MacBook Pro.
  7. Тестовите ги спроведе Apple во октомври 2019 година со пред-производство на 16-инчни компјутери MacBook Pro со 8-јадрен Intel Core i9 процесор со 2,4 GHz, 64 GB RAM и 4TB SSD складирање. Тестирањето беше извршено со алатката FIO 3.16 со бараната големина од 1024 KB, датотека за тестирање од 150 GB и 8 I/O барања во очекување . Тестовите за перформанси се изведуваат на специфични компјутерски системи и ја одразуваат приближната изведба на вашиот MacBook Pro.
  8. Тестовите беа спроведени од страна на Apple во октомври 2019 година со пред-производство на 16-инчни компјутери MacBook Pro со 8-јадрен Intel Core i9 процесор со 2,3GHz, 16 GB RAM и 1TB flash меморија. Wireless Web Usage тестот го мери животниот век на батеријата додека безжично прелистувате 25 популарни страници, со осветленост на дисплејот поставен на 12 кликања од најниска вредност, 75%. Тестот за репродукција на филм на Apple TV го мери животниот век на батеријата при репродукција на HD содржина од 1080p со поставена осветленост на екранот на 12 кликања од најниска вредност до 75%. Standby Stability тестот го мери работниот век на батеријата со тоа што системот е поврзан на безжична мрежа и се најавува на iCloud-сметката за да влезе во standby режимот на Safari и Mail и сите поставки на системот остануваат стандардни. Траењето на батеријата варира според употребата и конфигурацијата. Дознајте повеќе на apple.com/cz/batteries.

ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ

Производител
Apple
Големина
No

Product declaration