Чекор напред
со новитетите

До неодамна, на Mac сè уште му требаа повеќе чипови за да ти ги овозможи сите функции.
Но, тоа се промени. Отсега, сè е комбинирано во само еден чип, кој не само што е моќен, туку e и економичен и е токму оној што го заслужуваш.

Мал чип.
Џиновски скок!

Првиот чип е дизајниран специјално за Mac. Apple M1 е систем на чип (SoC) со неверојатни 16 милијарди транзистори. Единствениот минијатурен чип има интегриран процесор, графички процесор, нервен мотор, интерфејс и многу други компоненти. Тој не е само чекор во развојот на Mac, тој е сосема нова димензија.

Неверојатно брз (М1 про)

До 10 јадрен процесор
До 16 јадрен GPU
До 32GB единечна меморија
Меморија до 200GB/s

Уште поневеројатно побрз (М1 Мах)

Процесор со 10 јадра
До 32 јадрен GPU
До 64GB единечна меморија
Меморија до 400GB/s

Изведба на MacOS Monterey
на М1 чипот

MacOS Monterey му дава целосен потенцијал на чипот M1 и носи сосема нови можности за работа или забава на Mac. Преку FaceTime и Messages, остани поврзан, споделувај и создавај како никогаш досега. Истражи ја мрежата во оптимизираниот Safari, најбрзиот прелистувач на светот. Со универзалнатa контрола, сподели ја работата помеѓу твојот Mac и другите уреди на Apple. Покрај тоа, МacOS Monterey вклучува најсовремени функции за приватност и најдобра безбедност во својата класа.

Заштита на приватност

Mac и сите производи на Apple се дизајнирани за да ја заштитат твојата приватност и да имаш контрола на вашите информации.

Сите споделени фотографии, видеа и говорни белешки се заштитени и безбедни

Сигурна комуникација

IM-пораките и FaceTime повиците се шифрирани помеѓу крајните точки на сите уреди, така што никој друг не може да пристапи до нив.

Превенција од следење

Safari прелистувачот автоматски ја штити твојата приватност кога прелистуваш. Има интелигентна заштита од следење, што ги спречува огласувачите да те следат на различни локации.

Траење на батеријата

Лаптопите на Apple со macOS Monterey чипови, се толку економични што издржуваат до 21 час со само едно полнење.

Батеријата
трае до
21 час.

ID отклучување

Отклучи го компјутерот, внеси лозинки, плаќај и преземај апликации едноставно само со допир на прстот.

Заштита на лозинка

Во Контролниот центар можеш да дознаеш кои апликации имаат пристап до микрофонот. Секогаш кога некоја апликација користи микрофон ќе видиш нов индикатор на екранот.

Од iPhone до Mac.
Исти придобивки

Со новиот чип корисниците можат да ги оптимизираат своите апликации и функции за M1, M1 Pro и M1 Max, за да обезбедат брзина и можности што ја носат ситуацијата на повисоко ниво. На тој начин апликациите и функциите што ги поседуваш на твојот iPhone и iPad, паралелно ги имаш и на твојот нов Mac.

LumaFusion

Сè попопуларната видео апликација што се употребува на iPad и iPhone може да се инсталира и на Mac со Apple M1 чип.

Преземи од App Store >

Headspace

Помалку стрес. Можеш да ја преземеш твојата омилена апликација за медитација на твојот Mac. Таа ќе се грижи за твоето секојдневно расположение и ќе ти помогне да се чувствуваш подобро.

Преземи од App Store >

Режим на портрет

Новиот видео ефект, инспириран од режимот на портрет на iPhone и поддржан од чипот M1 се фокусира на тебе, а не на она што е зад тебе.

Текст на фотографии, во живо

Mac сега може да работи со кој било текст, на која било слика. Кликни на посакуваната адреса и таа веднаш ќе се отвори на Мапа. Јави се или испрати порака на кој било телефонски број на сликата. Или веднаш зачувај го бројот. Копирај и лепи текст. Личните податоци и информации никогаш нема да го напуштат твојот компјутер.

Сосема ново доживување на градот

Откријте градови во исклучително детален поглед на: Патишта, станбени области, дрвја, згради и многу повеќе. Добро познатите градби, како што е мостот Голден Гејт се прикажани на мапите во дневен и ноќен режим, со импресивен 3D приказ.

Нови опции за јавен превоз

Откривај градови во исклучително детален поглед на: Патишта, станбени области, дрвја, згради и многу повеќе. Добро познатите градби, како што е мостот Голден Гејт се прикажани на мапите во дневен и ноќен режим, со импресивен 3D приказ.

Интерактивен глобус

Откриј ја природната убавина на нашата планета на богато нацртаниот интерактивен глобус. Истражи ги подобрените детални погледи на планини, пустини, шуми, океани и многу повеќе.

MacBook Pro

Неверојатна моќност.
Напредно ниво на хардвер.

Најмоќниот MacBook Pro е тука. Вртоглаво брзите чипови M1 Pro и M1 Max се првите чипови на Apple дизајнирани за професионалци кои обезбедуваат врвни перформанси и долго времетраење на батеријата. На тоа додади го и фантастичниот Liquid Retina XDR дисплеј, најдобрата камера и аудио на твојот Mac, како и сите порти што ти се потребни. Дефинитивно, ова е првиот лаптоп од ваков вид. Чудовиште од лап топ.

Купи MacBook Pro >

XDR. Затвори ги очите.

Интеграцијата на јавниот превоз ги прикажува постојките во близина, времето на патување и ти овозможува да ги прикачиш твоите омилени рути на врвот на листата.

Поврзување

Преземи фотографии и видеа со помош на читачот на картички - SDXC, поврзи монитор преку HDMI и слушај музика од слушалки поврзани со 3,5-милиметарски приклучок. Дали бараш MagSafe? Вклучен е, како опција Thunderbolt 4.

Колку побрзо, толку подобро

Складирањето SSD со капацитет до 8 TB значи читање податоци со вртоглава брзина до 7,4GB/s. До двапати побрзо од минатата генерација. Така, твоите 8K видеа ќе се отвораат веднаш и лесно ќе можеш да зачуваш стотици илјади RAW фотографии одеднаш.

Wi-Fi 6

Wi-Fi од следната генерација. Не само што е побрз, туку и гарантира дека твојот Mac има стабилна врска, дури и кога повеќе уреди се поврзуваат на мрежата.

Wi-Fi 6

проток до 1,2 GB/s

Force touch подлога на допир

Прецизна контрола со многу простор за панирање, зумирање или одзумирање.

Surround звук

Системот со шест звучници на MacBook Pro поддржува suround звук во комбинација со напредни алгоритми. Кога репродуцираш музика или видео во Dolby Atmos, целата соба одекнува со софистициран тридимензионален звук.

Камера со 1080p HD

Да се биде поврзан е поважно од кога било. Затоа новиот MacBook Pro има двојно поголема резолуција од 1080p, леќа со помала решетка што пренесува повеќе светлина и поголем сензор за слика со почувствителни пиксели. Постигнува двојно повеќе перформанси при слаба осветленост.

ID отклучување

Отклучи го компјутерот, внесувај лозинки и преземајте апликации едноставно, само со допир на прстот.

32 GB

единечна меморија


Моќ на меморија до

200 GB/s

64 GB

единечна меморија


Моќ на меморија до

400 GB/s

Замени го стариот MacBook со нов

Производите на Apple се дизајнирани да траат. Затоа и секогаш се одлична инвестиција. Можеш да го замениш твојот стар MacBook во секое време. Донеси го кај нас и нов MacBook може да те чини само неколку денари месечно.

Повеќе информации >

Достапен за студенти

Дали си студент или наставник? Имаш специјален попуст!

Повеќе информации >

Ниски месечни плаќања

Ти обезбедуваме плаќање на рати, кое можете да го распоредиш дури и на 60 месеци.

Повеќе информации >

Голем избор на додатоци. За сè што ти треба.

Со широк избор на додатоци за Apple и уште поширок избор на додатоци од многу брендови, ќе имаш сè што ти треба за да го извлечеш максимумот од твојот Mac.

Разгледај ги сите додатоци за Mac

Повеќе информации >

Додатоци за заштита

Повеќе информации >

Додатоци кои ќе ти ја зголемат продуктивноста дома, но и во канцеларијата.

Повеќе информации >

Уште повеќе причини зошто
ќе се вљубиш во Mac

Apple и науката

Учениците, родителите и наставниците заштедуваат со купување Apple производи по студентски цени.

Повеќе информации >

Mac во бизнисот

Нашиот B2B оддел е подготвен да помогне при купување и подесување на Mac преносен компјутер.

Дознај повеќе >

Достапност

Mac се прилагодува според твојот начин на работа. ти чита долги документ на глас, ти овозможува да пребаруваш датотека користејќи го само твојот глас и ти помага со многу други активности.

Животна средина

Apple се стреми да го намали влијанието на своите производи врз животната средина со користење рециклирани и обновливи материјали во сите производи и пакувања.

Родителски надзор

Опцијата screen time (време поминато пред екранот) ти покажува што прават децата на нивните уреди и ти овозможува да поставуваш ограничувања за тоа што треба да прават, и колку долго.

Семејно споделување

Можеш да креираш Apple ID за сите членови на твоето семејство, а потоа и да споделуваш пристап до Apple TV +, Apple Arcade, iCloud, складирање, фото албуми и други услуги и содржини, на Mac и сите други уреди на Apple.

Кој е вистинскиот Mac за тебе?

MacBook Air

Воздушна моќ.

Сега од 67 590 МКД
или од 3 755мкд месечно*

Купи сега >

MacBook Pro

Профи од глава до пети.

Сега од 86 990 МКД
или од 4 833мкд месечно*

Купи сега >

MacBook Pro

Брутален Про.

Сега од 134 990 МКД
или од 7 500мкд месечно*

Купи сега >

* На 18 рати без камата со Silk Road Bank кредитот.