Избери го твојот нов MacBook Air

MacBook Air
128 GB SSD
ПРОМО
 

 • 1.8 GHz двојадрен Intel Core i5 процесор (5 ген.)
 • Turbo Boost до 2,9GHz
 • 8 GB 1600 MHz LPDDR3 RAM меморија
 • Меморија SSD 128 GB
 • Intel HD 6000 graphics
 • Multi-touch TrackPad
 •  
 •  

63.990 МКД

49.990 МКД

Боја:

Macbook Air Retina
со Touch ID
128 GB SSD
ПРОМО

 • 1,6 GHz двојадрен Intel Core i5 процесор (8 ген.)
 • Retina дисплеј со True Tone технологија
 • 8 GB 2133 MHz LPDDR3 RAM меморија
 • Меморија SSD 128 GB
 • Intel UHD 617 graphics
 • Touch ID
 • Force Touch TrackPad
 • Два Thunderbolt 3 влезови

77.990 МКД

67.990 МКД

77.990 МКД

77.990 МКД

Избери боја:

Macbook Air Retina
со Touch ID
256 GB SSD
ПРОМО

 • 1,6 GHz двојадрен Intel Core i5 процесор (8 ген.)
 • Retina дисплеј со True Tone технологија
 • 8 GB 2133 MHz LPDDR3 RAM меморија
 • Меморија SSD 256 GB
 • Intel UHD 617 graphics
 • Touch ID
 • Force Touch TrackPad
 • Два Thunderbolt 3 влезови

92.990 МКД

81.990 МКД

92.990 МКД

81.990 МКД

92.990 МКД

81.990 МКД

Избери Боја:

Повторно полесен. Повторно подобар.
Најпопуларниот Mac ќе ве натера пак да се вљубите во него. Достапен во Silver, Space Gray и Gold новиот, елегантен и лесен MacBook Air располага со Retina дисплеј со True Tone технологија, Touch ID, последната генерација на тастатура и Force Touch touchpad-от. Исто така нејзиното легендарно куќиште е направено од 100% рециклиран алуминиум.1 Благодарение на целодневното траење на батеријата, MacBook Air е вашиот совршен лаптоп за било каде.
Retina екран
Со четири милиони пиксели.
Со резолуција од 2560 x 1600 и повеќе од 4 милиони пиксели она што го гледате на екранот е буквално зачудувачки. Сликите се уште подетални и реалистични. Текстот е остар и кристално јасен. True Tone технологијата автоматски ја прилагодува белата точка на екранот за да одговара на температурата на бојата на околината, па интернет страниците и мејловите изгледаат како да се отштампани на хартија. Со 48% повеќе бои отколку претходната генерација, сè што гледате е побогато и пореалистично. Стаклото на екранот се протега до рабовите на куќиштето, со што рабовите се заострени од 50%. Така да може да се фокусира само на она што е на вашиот екран. И таму навистина ќе уживате.
13,3”
Retina екран
со висока резолуција
True Tone
технологија
48 %
повеќе бои од претходната
генерација
Кристално чист текст
Touch ID
Вашиот отпечаток од прстот е вашата лозинка.
Напредната безбедност и погодност на Touch ID сега се вградени во MacBook Air. Само ставете го прстот врз сензорот за допир и вашиот Mac ќе се отклучи. Со отпечатокот, исто така, можете брзо да пристапите до заклучените документи, белешки и системски поставки без да внесувате друга лозинка.
Отклучете го вашиот Mac
брзо без да внесувате лозинка
Веднаш проверете ја автентичноста на документите заштитени со лозинка
Apple T2 Security chip
MacBook Air има Apple T2 Security Chip - втора генерација на силиконски чипови за Mac компјутери, кои Apple специјално ги дизајниран за дополнителна безбедност. Кога го користите ID на допир за да го отклучите вашиот Mac или да ја потврдите автентичноста на вашите документи, вашите податоци остануваат безбедни. И со паралелна енкрипција на податоците, сите ваши податоци складирани на SSD, се автоматски и целосно чувани од несакани погледи.
Тастатура
Редизајнирана од А до Ш.
Последната генерација на MacBook Air го има механизмот "butterfly" на Apple кој овозможува четири пати поголема стабилност на тастатурата од традиционалниот механизам "scissor", побрза брзина на одзив и поудобно куцање. Тастатурите имаат LED осветлување со околниот сензор за светлина, кој ви помага да куцате во средина со слабо осветлени површини.
Попрецизни и постабилни
копчиња
Force Touch Trackpad
Force Touch Trackpad ви овозможува да комуницирате со Mac-от за различни суптилни разлики во притисокот. Каде и да кликнете на полето, ќе имате прецизна контрола и конзистентен одговор, како и многу простор за мулти-допир движења.
Повеќе простор за Multi-Touch
движења
Перформанси
Целодневен повеќенаменски лаптоп.
Иако е само 1,25 килограми, новиот MacBook Air не е слаб. Процесорот Intel Core i5 од осма генерација е подготвен за сите ваши секојдневни активности, од читање пораки и сурфање на интернет, дури и правење на презентации или видеомонтажа во апликацијата iMovie. До 16 GB меморија е доволно за работа без проблеми, дури и кога се отворени повеќе апликации, додека просторот за складирање на SSD до 1,5 TB овозможува апликациите да работат веднаш и обезбедуваат многу простор за сите ваши документи, фотографии и видео снимки.

До
16 GB
меморија
До
1,5 TB
SSD простор за чување на податоци
 
1,25 kg
 
Procesor Intel Core i5 8. генерација
Најнапредната безжична технологија: 802.11ac Wi-Fi и Bluetooth 4.2
Само
15,6 mm
тенок
Траење на батеријата
Со батерија до 12 часа, вашиот MacBook Air има моќ за целиот ден. Проверувај мејлови, сурфај на интернет, купи онлајн, направи документ, гледај видео снимки - и сето тоа без приклучување. Дали леташ преку Атлантикот? Зачувајте филмови затоа што MacBook Air е подготвен да работи до 13 часа - нон-стоп.2.
Thunderbolt 3
 
Thunderbolt 3 е комбинација од висок пропусен опсег и хај-тек USB-C индустриски стандард во една заедничка универзална порта - и MacBook Air има две од нив. Thunderbolt 3 интегрира пренос на податоци, полнење и видео излез во едно пристаниште, обезбедувајќи пропустлива моќност до 40 Gb/s, двојно повеќе од Thunderbolt 2. Можете да поврзете постоечки уреди со кабел или адаптер. Освен тоа, Thunderbolt 3 е ист од сите страни, така што совршено ќе го поврзете она што ќе ви треба.
Thunderbolt 3 (USB‑C)
Полнење
Дисплеј
Чување на податоци
Други уреди
Звучници и камери
Јасно и гласно.
Со најновите техники за обработка на звукот, MacBook Air звучи подобро од кога било досега. Стерео звучниците даваат двојно посилен бас и 25% се погласни од претходната генерација. Поширокиот стерео создава волшебно аудио искуство кога слушате музика или гледате филмови. Камерата FaceTime со висока резолуција им овозможува на вашите пријатели и членови на семејството да ве видат кристално јасно. Комбинацијата од три микрофони точно го снима вашиот глас за време на повици на FaceTime.
2x посилен бас за целосен звук на поголем опсег
25 %
погласен од претходната генерација
Комбинацијата од три микрофони го регистрира вашиот глас попрецизно
FaceTime HD камера за индивидуални или групни повици
Матерјали
Првиот Mac компјутер направен од 100% рециклиран алуминиум.
Apple воведува нова алуминиумска легура која нуди иста сила, издржливост и беспрекорна завршна обработка - без потреба да се извлече нов алуминиум од земјата. Се произведува од честички од алуминиумско ниво. Резултатот е обвивка која е неверојатно привлечна и моќна, исто како и сите други обвивки на Apple. И најзелениот Mac досега е направен.1.
47 %
nомали емисии на јаглерод во споредба со претходната генерација3
Алуминиумска серија 6000 за сила и издржливост
macOS
Едноставно моќен.
macOS е движечката сила зад кој било Mac. Можете да направите работи што би ви биле незамисливи со други компјутери. Тоа е затоа што macOS е дизајниран специјално за хардверот на кој работи - и обратно. macOS Mojave носи иновативни вести инспирирани од искуството на најнапредните корисници, но прилагодено на сите.
Mac + iPhone
Вашиот Mac работи со вашиот iPhone подобро од било кој друг компјутер.
Messages
Примајте пораки на Mac и испратете ги. Сите пораки што ги имате на вашиот iPhone се прикажани на вашиот Mac, така што сите ваши разговори секогаш се ажурираат.
Handoff
Започнете со пишување документи, e-mail, текст, белешки или нешто друго на вашиот Mac и завршете ги на iPhone-от и обратно
Вградени моќни апликации.
Секој Mac доаѓа со моќни апликации за продуктивност и креативност. Затоа можете веднаш да се фатите за работа. Или играње игри.
Safari
Mail
Notes
Reminders
Pages
Calendar
Messages
Photos
GarageBand
iMovie
Numbers
FaceTime
1. Барањето за рециклиран материјал се однесува на обвивката, и се заснова на тест извршен од страна на UL LLC.
2. 2. Тестирањето беше спроведено од Apple во октомври 2018 година на MacBook Air системите со двојадрен Intel Core i5 процесорски часовник од 1,6 GHz, 8 GB RAM и 256 GB SSD. Безжичниот тест на Интернет го мери времето на траење на батеријата со безжично прелистување на 25 популарни веб-страници со осветленост на екранот поставено на 12 кликне од нула или 75%. Тестирањето на репродукцијата на филмови на iTunes го мери животниот век на батеријата при репродукција на HD содржина од 1080p со осветленост на екранот поставено на 12 кликови од нула или 75%. Тестот во режим на подготвеност го мери животниот век на батеријата, така што системот, поврзан со безжичната мрежа и логиран на iCloud профилот, и со сите системски поставки на претходно дефинираните вредности, ја напушта состојбата на чекање со отворени апликации за Safari и Mail. Времетраењето на батеријата варира во зависност од употребата и конфигурацијата. Најдете повеќе информации на www.apple.com/batteries.
3. Вкупните емисии од 176 kg CO2e емисии се базираат на проценка на животниот циклус.